FLSR 500 Amp, 600V, Class RK5, Littelfuse FLSR-500ID, FLSR 500A | aka: Time Delay FLSR-500ID, Littel fuse FLSR-500ID, UPC: 079458025620
Allfuses.com is not an authorized distributor of Littelfuse products
Description:
  • 500 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class RK5 w/ Indicator
  • Time Delay
  • Dual Element
  • Physical Size: 3 3/32" x 13 3/8"
  • Current Limiting
  • For All General Purpose Circuits
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 300
  • Interrupting Rating: 200,000 AIC @ 600VAC