HGB1B040B
Stock Quantity: 4
SKU
HGB1B040B
HGB 40 Amp, 277V, Circuit Breaker, Siemens HGB1B040B, HGB 40A | aka: ITE HGB1B040B, ITE Siemens HGB1B040B, UPC: 887621219512
Allfuses.com is not an authorized distributor of Siemens products
Description:
  • Siemens HGB1B040B, HGB 40 Amp, 277V, Circuit Breaker, HGB 40A | aka: ITE HGB1B040B, ITE Siemens HGB1B040B, UPC: 887621219512
  • 40 Amp, 277 Volts AC, 1 Pole
  • High Interrupting Rating
  • Suitable for Reverse Feed Applications
  • Load Side Lugs
  • #14 to #6 AWG Copper, #12 to #6 AWG Aluminum