LPS-RK-175SP
Stock Quantity: 41
SKU
LPS-RK-175SP
LPS-RK 175 Amp, 600V, Class RK1, Bussmann LPS-RK-175SP, LPS-RK 175A | aka: Cooper Bussmann LPS-RK-175SP, Eaton LPS-RK-175SP, UPC: 051712548496
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 175 Amps, 600 Volts AC
  • Dual Element
  • Physical Size: 1.61" x 9.63"
  • DC Voltage Rating: 300
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • Fuse Blocks
  • Box Side Clip (Al/Cu 350kcmil-#6)
  • 1 Pole: 62001R 3 Pole: 62003R
  • Box Side Clip (Cu 350kcmil-#6)
  • 3 Pole: 62053R