LPN-RK-20SP
Stock Quantity: 189
SKU
LPN-RK-20SP
LPN-RK 20 Amp, 250V, Class RK1, Bussmann LPN-RK-20SP, LPN-RK 20A | aka: Cooper Bussmann LPN-RK-20SP, Eaton LPN-RK-20SP, UPC: 051712538343
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 20 Amps, 250 Volts AC
  • UL Class RK1
  • Low-Peak™ Fuse
  • Time Delay (Minimum 8 Seconds)
  • Dual Element
  • Physical Size: 0.56" x 2"
  • Current Limiting for Maximum Short Circuit Protection
  • High Inrush Current Motor Protection
  • AC Voltage Rating: 250
  • DC Voltage Rating: 125
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 250VAC
  • DC Interrupting Rating: 100,000 AIC
  • UL Listed Special Purpose, Guide JFHR, File E56412
  • CSA Certified, Class 1422-02, File 53787
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Box Lugs (Al/Cu #2-14)
  • Adder: 20305R 1 Pole: 20306R 2 Pole: 20307R 3 Pole: 20308R
  • Screw Connector (Cu #10-14)
  • 1 Pole: 20316R 2 Pole: 20317R 3 Pole: 20318R
  • Pressure Plate (Cu #10-14)
  • 1 Pole: 20326R 2 Pole: 20327R 3 Pole: 20328R