LPN-RK-110SP
Stock Quantity: 16
SKU
LPN-RK-110SP
LPN-RK 110 Amp, 250V, Class RK1, Bussmann LPN-RK-110SP, LPN-RK 110A | aka: Cooper Bussmann LPN-RK-110SP, Eaton LPN-RK-110SP, UPC: 051712538466
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 110 Amps, 250 Volts AC
  • UL Class RK1
  • Low-Peak™ Fuse
  • Time Delay (Minimum 10 Seconds)
  • Dual Element
  • Physical Size: 1.61" x 7.13"
  • Current Limiting for Maximum Short Circuit Protection
  • High Inrush Current Motor Protection
  • AC Voltage Rating: 250
  • DC Voltage Rating: 250
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 250VAC
  • DC Interrupting Rating: 100,000 AIC
  • CE, UL Listed?Special Purpose, Guide JFHR, File E56412
  • CSA Certified, Class 1422-02, File 53787
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Box Side Clip (Al/Cu 350kcmil-#6)
  • 1 Pole: 22001R 3 Pole: 22003R