LPJ-150SP
Stock Quantity: 638
SKU
LPJ-150SP
LPJ 150 Amp, 600V, Class J, Bussmann LPJ-150SP, LPJ 150A | aka: Cooper Bussmann LPJ-150SP, Eaton LPJ-150SP, UPC: 051712523431
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 150 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class J Fuse
  • Time Delay - 10 Second (Minimum) at 500% Rating
  • Dual Element
  • Physical Size: 1.63" x 5.75"
  • High Degree of Current Limitation
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • DC Interrupting Rating: 20,000 AIC
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 300
  • UL Listed Special Purpose, Guide JFHR, File E56412
  • CSA Certified, Class J per CSA C22.2 No. 248.8,
  • Class 1422-02, File 53787
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Spring Reinforced, Box Side Clip (Al/Cu 350kcmil-#6)
  • 1 Pole: 62001J 3 Pole: 62003J
  • Spring Reinforced, Box Side Clip (Cu 350kcmil-#6)
  • 3 Pole: 62053J