HED41B060
Stock Quantity: 1
SKU
HED41B060
HED 60 Amp, 277V, Circuit Breaker, Siemens HED41B060, HED 60A | aka: ITE HED41B060, ITE Siemens HED41B060, UPC: 783643209893
Allfuses.com is not an authorized distributor of Siemens products
Description:
  • Siemens HED41B060, HED 60 Amp, 277V, Circuit Breaker, HED 60A | aka: ITE HED41B060, ITE Siemens HED41B060, UPC: 783643209893
  • Bolt On Mounting
  • Frame Type: HED
  • Dimensions: 1 Inch Wide x 6.35 Inch High x 3.92 Inch Deep
  • Weight: 1.3lbs.
  • Wire Size: Lug Kit SA1E025 (#14 - 10 AWG Cu / #12 - #10 AWG Al)
  • HED, 60A, 277V AC, 1 Pole