GMC-500MA
Stock Quantity: 37
SKU
GMC-500MA
GMC 500m Amp, 250V, Glass Fuse, Bussmann GMC-500MA, GMC 500mA | aka: Cooper Bussmann GMC-500MA, Eaton GMC-500MA, UPC: 051712143158
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • *Can also ship as RoHS compliant version (suffix “-R”), drop mA or A from product code*
  • 500 mAmps, 250 Volts AC
  • Glass Tube Fuse
  • Medium Time Delay
  • Low Breaking Capacity
  • Physical Size: 5mm x 20mm
  • AC Voltage Rating: 250
  • Interrupting Rating: 10,000 AIC @ 125 VAC
  • Interrupting Rating: 35 AIC @ 250 VAC
  • Designed to UL/CSA 248-14
  • UL Listed, Guide JDYX, File E19180, 63mA-6.3A