FLSR-050ID
Stock Quantity: 565
SKU
FLSR-050ID
FLSR 50 Amp, 600V, Class RK5, Littelfuse FLSR-050ID, FLSR 50A | aka: Time Delay FLSR-050ID, Littel fuse FLSR-050ID, UPC: 079458025446
Allfuses.com is not an authorized distributor of Littelfuse products
Description:
  • 50 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class RK5 w/ Indicator
  • Time Delay
  • Dual Element
  • Physical Size: 1 1/16" x 5 1/2"
  • Current Limiting
  • For All General Purpose Circuits
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 300
  • Interrupting Rating: 200,000 AIC @ 600VAC
  • DC Interrupting Rating: 20,000 AIC
  • UL Listed (File: E81895) CSA Certified (File: LR29862)
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Box Lugs (Al/Cu #2-14)
  • 1 Pole: 60606R 2 Pole: 60607R 3 Pole: 60608R
  • Box Lugs (Cu #4-14)
  • 3 Pole: 60658R