FLNR-050ID
Stock Quantity: 659
SKU
FLNR-050ID
FLNR 50 Amp, 250V, Class RK5, Littelfuse FLNR-050ID, FLNR 50A | aka: Time Delay FLNR-050ID, Littel fuse FLNR-050ID, UPC: 079458023831
Allfuses.com is not an authorized distributor of Littelfuse products
Description:
  • 50 Amps, 250 Volts AC
  • UL Class RK5 w/ Indicator
  • Time Delay
  • Dual Element
  • Physical Size: 13/16" x 3"
  • Current Limiting
  • For All General Purpose Circuits
  • AC Voltage Rating: 250
  • DC Voltage Rating: 125
  • Interrupting Rating: 200,000 AIC @ 250VAC
  • DC Interrupting Rating: 20,000 AIC
  • UL Listed (File: E81895) CSA Certified (File: LR29862)
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Box Lugs (Al/Cu #2-14)
  • Adder: 20605R 1 Pole: 20606R 2 Pole: 20607R 3 Pole: 20608R