LPS-RK-300SP
Stock Quantity: 108
SKU
LPS-RK-300SP
LPS-RK 300 Amp, 600V, Class RK1, Bussmann LPS-RK-300SP, LPS-RK 300A | aka: Cooper Bussmann LPS-RK-300SP, Eaton LPS-RK-300SP, UPC: 051712548533
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 300 Amps, 600 Volts AC
  • Dual Element
  • Physical Size: 2.36" x 11.63"
  • DC Voltage Rating: 300
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • Fuse Blocks
  • Box Side Clip (Al/Cu 1000-250kcmil)
  • 1 Pole: 64001R 3 Pole: 64003R
  • Box Side Clip (Al/Cu 2 Hole - 350kcmil-#6)
  • 3 Pole: 64033R