LPS-RK-110SP
Stock Quantity: 27
SKU
LPS-RK-110SP
LPS-RK 110 Amp, 600V, Class RK1, Bussmann LPS-RK-110SP, LPS-RK 110A | aka: Cooper Bussmann LPS-RK-110SP, Eaton LPS-RK-110SP, UPC: 051712548465
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 110 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class RK1
  • Low-Peak™ Fuse
  • Time Delay (Minimum 10 Seconds)
  • Dual Element
  • Physical Size: 1.61" x 9.63"
  • Current Limiting for Maximum Short Circuit Protection
  • High Inrush Current Motor Protection
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 300
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • DC Interrupting Rating: 100,000 AIC
  • UL Listed Special Purpose, Guide JFHR, File E56412
  • CSA Certified, Class 1422-02, File 53787
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Box Side Clip (Al/Cu 350kcmil-#6)
  • 1 Pole: 62001R 3 Pole: 62003R
  • Box Side Clip (Cu 350kcmil-#6)
  • 3 Pole: 62053R