KRP-C-1000SP
Stock Quantity: 53
SKU
KRP-C-1000SP
KRP-C 1000 Amp, 600V, Class L, Bussmann KRP-C-1000SP, KRP-C 1000A | aka: Cooper Bussmann KRP-C-1000SP, Eaton KRP-C-1000SP, UPC: 051712605106
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 1000 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class L Fuse
  • Time Delay - Min. 4 Sec
  • Current Limiting
  • Physical Size: 2.5" x 10.75"
  • All Purpose Silver Linked Fuse
  • Time Delay - 4 Seconds (Minimum) at 500% Rated Current
  • For Both Overlaod and Short Circuit Protection for High Capacity Systems
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • Interrupting Rating: 100,000 AIC @ 300VDC