LXD63B500H
Stock Quantity: 4
SKU
LXD63B500H
LXD 500 Amp, 600V, Circuit Breaker, Siemens LXD63B500H, LXD 500A | aka: ITE LXD63B500H, ITE Siemens LXD63B500H, UPC: 783643011168
Allfuses.com is not an authorized distributor of Siemens products
Description:
  • Siemens LXD63B500H, LXD 500 Amp, 600V, Circuit Breaker, LXD 500A | aka: ITE LXD63B500H, ITE Siemens LXD63B500H, UPC: 783643011168
  • Bolt On Mounting
  • Frame Type: LXD
  • High Interrupting Rating
  • Dimensions: 7.5 Inch Wide x 11 Inch High x 4 Inch Deep
  • Weight: 20lbs.
  • Wire Size: Lug Kit TA2J6500 (3/0 AWG to 500 Kcmil)
  • LXD, 500A, 600V AC, 3 Pole