LPJ-600SP
Stock Quantity: 240
SKU
LPJ-600SP
LPJ 600 Amp, 600V, Class J, Bussmann LPJ-600SP, LPJ 600A | aka: Cooper Bussmann LPJ-600SP, Eaton LPJ-600SP, UPC: 051712522878
Allfuses.com is not an authorized distributor of Bussmann products
Description:
  • 600 Amps, 600 Volts AC
  • UL Class J Fuse
  • Time Delay - 10 Second (Minimum) at 500% Rating
  • Dual Element
  • Physical Size: 2.6" x 8"
  • High Degree of Current Limitation
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC RMS @ 600VAC
  • DC Interrupting Rating: 20,000 AIC
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 300
  • UL Listed Special Purpose, Guide JFHR, File E56412
  • CSA Certified, Class J per CSA C22.2 No. 248.8,
  • Class 1422-02, File 53787
  • Related Products:
  • Fuse Blocks
  • Spring Reinforced, Box Side Clip (2 Hole - Al/Cu 500kcmil-#4)
  • 3 Pole: 6633J