LLNRK-200
Stock Quantity: 32
SKU
LLNRK-200
LLNRK 200 Amp, 250V, Class RK1, Littelfuse LLNRK-200, LLNRK 200A | aka: Time Delay LLNRK-200, Littel fuse LLNRK-200, UPC: 079458330885
Allfuses.com is not an authorized distributor of Littelfuse products
Description:
  • 200 Amps, 250 Volts AC
  • UL Class RK1 Fuse
  • Time Delay
  • Dual Element
  • Physical Size: 1 27/32" x 9 5/8"
  • Extremely Current Limiting
  • IEC Type 2 protection to IEC and NEMA Type Motor Starters
  • For Use with All General Purpose Circuits
  • AC Voltage Rating: 250
  • DC Voltage Rating: 125
  • Interrupting Rating: 300,000 AIC @ 250VAC
  • DC Interrupting Rating: 20,000 AIC @ 125VDC