A100P400-4
Stock Quantity: 2
SKU
A100P400-4
A100P 400 Amp, 1000V, Semiconductor, Ferraz A100P400-4, A100P 400A | aka: Mersen A100P400-4, Ferraz Shawmut A100P400-4, UPC: 782001948467
Allfuses.com is not an authorized distributor of Ferraz Shawmut products
Description:
  • 400 Amps, 1000 Volts AC
  • Semiconductor Fuse
  • Fast Acting
  • Current Limiting
  • Physical Size: 2" x 5.72"
  • AC Voltage Rating: 600
  • DC Voltage Rating: 750
  • AC Interrupting Rating: 100,000 AIC
  • DC Interrupting Rating: 100,000 AIC
  • Superior Reliability
  • Controlled Arc Voltage Reduces Stress to Circuit Components During Fuse Clearing
  • Protection of 1000V or less DC Drives, UPS, Inverters, Reduced Voltage Starters